Tess (niet haar echte naam) is 20 jaar en zit niet lekker in haar vel. Ze heeft vooral moeite met haar studie. Ze zou eigenlijk in het 4e jaar moeten zitten, maar ze heeft studievertraging opgelopen.
Waarom lukt het mijn medestudenten wel en mij niet?
Terwijl haar medestudenten verder gaan, heeft zij het gevoel stil te staan. Ze wil het (te) graag goed doen. Eigenlijk moet het in een keer goed gaan. Maar dat lukt haar nu niet. Ergens weet ze wel dat het niet erg is, maar toch heeft ze er moeite mee en baalt ze van zichzelf.
Terwijl ze dit vertelt, wordt ze verdrietig. Ze moet doorgaan, maar kan zich moeilijk concentreren. Het lukt haar niet om de lastige dingen op te pakken en te beginnen. Ook het houden van focus en overzicht lukt niet. Ze vergelijkt zichzelf steeds met anderen, is bezig hoe ze moet zijn in de ogen van een ander en dat maakt haar steeds onzekerder. Waarom lukt het hen wel om de studie af te ronden en mij niet?

Herken je deze fase? Vraag ik haar.
Het antwoord was ja. Bij het eindexamen van de middelbare school had ze een herkansing terwijl iedereen geslaagd was. Uiteindelijk was ze wel geslaagd, maar via een ander pad dan de anderen. En nu met haar huidige studie voelt dat net zo.
Tess loopt vast in een bepaalde manier van denken en dat wil ze veranderen. Maar ze vindt het ook lastig om hulp te vragen. Ze had al eerder hulp willen vragen, maar het duurt lang voor ze zich durft open te stellen voor een ander. Dit weerhield haar en dat vindt ze ook stom van zichzelf. Ze heeft de neiging om veel dingen weg te stoppen.
Hoe helpt dat wegstoppen je? Vraag ik
“Als ik uitspreek dat ik ergens mee zit of hulp nodig heb, dan wordt het ‘probleem’ ineens heel echt. Dan willen anderen mij helpen. Ik heb lieve mensen in mijn omgeving die me graag helpen. Mijn moeder vindt het lastig om haar kinderen te zien worstelen en ondersteunt ons graag. Dat is lief, maar toch voelt dat niet fijn. Want dan word ik bevestigd in mijn gevoel ‘dat ik het zelf niet kan’.
Ik wil leren zelf problemen op te lossen. Ik wil leren ‘fouten’ te mogen maken. Ik wil assertiever worden. Echter, zeggen tegen mijn omgeving dat ik hun hulp niet wil, is ‘not done’.“
“En over dit alles kan ik dan lang wakker liggen. Dan lig ik maar te denken en te piekeren.”
Herken jij dit ook?
Dan heb je ongetwijfeld ook de volgende wensen, je wilt:
- Je zelfverzekerder voelen, in wat je doet, je studie of je werk.
- Meer autonoom zijn en opkomen voor wat jij werkelijk wilt.
- Dat durven verwoorden op een respectvolle en assertieve manier.
- Trots zijn op jezelf, om wie je bent en wat je doet en jezelf niet meer vergelijken met anderen?
- Af van dat gepieker en van die vervelende kritische gedachten (‘ik kan het niet’, ‘ik doe het niet goed’) die jou steeds naar beneden halen en onzeker maken.
Piekeren doet meer dan je denkt.
Bijna altijd ligt er een bepaalde onzekerheid aan ten grondslag. Te veel piekeren leidt tot stress en angstgevoelens en diens gevolgen voor je gezondheid en welzijn.
Piekeren neemt veel tijd in beslag. Het gaat vaak gepaard met twijfelen, moeite met keuzes maken, slechter slapen, verminderde concentratie, vermoeidheid, een onrustig en opgejaagd gevoel en vermindert zelfvertrouwen.
Het goede nieuws is: het is zéker mogelijk om het piekeren succesvol te verminderen.
- Hoe zou het zijn als je meer rust en ruimte ervaart in je hoofd en lijf?
- Dat je je energieker voelt, dingen sneller los kunt laten.
- De lat wat lager kunt leggen en met meer mildheid naar jezelf kunt kijken.
- Dat je de dingen veel meer van de zonnige kant ziet.
- Dat je met zelfverzekerdheid keuzes maakt die bij je passen.
- En dat je weer toekomt om de dingen te doen die jij belangrijk vindt, die je graag doet en waar je van geniet
Hoe zou het zijn om dit stap voor stap te realiseren in een natuurlijke omgeving die rustgevend is en ontspant?
Dus als je van wandelen houdt….
Dan is een anti-pieker wandelcoachtraject vast iets voor jou !
Een laagdrempelige manier om in gesprek te gaan met waar jij tegenaan loopt.
De beweging van het wandelen, de buitenlucht en de natuur biedt letterlijk ruimte in je hoofd.
Samen op weg naar rust in hoofd en lijf. Naar vertrouwen in jezelf en de toekomst.